Start » Giełda, surowce

Skarb sprzedał akcje KGHM … jego pracownikom

22 stycznia 2010 2 890 views komentarze: brak

 

     Potężna i błyskawiczna sprzedaż pakietu akcji KGHM przez skarb państwa zakończyła się sukcesem. Przyczynili się do tego … emeryci z KGHM.
Andrzej Stec, spekulancik.pl

W pierwszych dniach stycznia ma warszawskim parkiecie przeprowadzono potężną operacją finansową. Chodzi o sprzedaż przez skarb państwa pakietu 10 proc. akcji KGHM. Wartość transakcji to ponad 2 mld zł (licząc jednostronnie). W ostatnich latach można ją porównać tylko z emisją akcji przez PKO BP (5 mld zł) czy jesienną ofertą publiczną PGE (6 mld zł).

Tak dużą transakcję przeprowadzono w błyskawicznym wręcz tempie. Być może jej losy byłyby inne, gdyby nie pieniądze … pracowników KGHM. Okazuje się bowiem, że znaczący pakiet kupił od resortu skarbu fundusz inwestycyjny … zarządzający emeryturami pracowników KGHM.

Resort zapewnia jednak, że popyt i bez tego był duży. Liczba zleceń kupna przewyższała o połowę liczbę sprzedawanych akcji (choć niewiadomo, z jakimi limitami). 56 proc. sprzedawanych papierów trafiło w ręce polskich instytucji, w tym głównie OFE.

Pośrednia sprzedaż papierów KGHM jej pracownikom to rządowy majstersztyk. Bo już słychać było gniewy związkowców z lubińskiej spółki, którym nie podobał się kolejny etap prywatyzacji firmy. Media donosiły nawet o możliwym pogotowiu strajkowym.

A tak to nikt z pracowników KGHM (byłych i obecnych) nie powinien teraz powiedzieć złego słowa o „własnych” inwestycjach w akcje miedziowego koncernu. Nawet mimo tego, że akcje kupowali po dość wysokim, przynajmniej historycznie, kursie (103 zł za papier). W przeciwnym wypadku można by zarzucić związkowcom, że nie wierzą w wartość własnego przedsiębiorstwa.

12345 (Ten artykuł nie ma jeszcze oceny)
Loading...