Start » Giełda

Obecny rajd na giełdach to pikuś

19 stycznia 2010 54 703 views komentarze: brak

W ostatnich 110 latach w USA było aż 27 rajdów giełdowych – średnio jeden na cztery lata. Większość dała zarobić inwestorom …

Andrzej Stec, spekulancik.pl

Wśród krajowych i zagranicznych analityków coraz częściej pojawiają się komentarze o przesadzonych wzrostach, przewartościowaniu czy nawet narosłej bańce na rynku akcji. I nic w tym dziwnego, bo od dna bessy WIG wzrósł już o 93 proc., a amerykański Dow Jones – 62 proc.

 Tymczasem przeglądając internet i ulubione w nim zakątki natknąłem się na interesujący „wykres dnia”. Wynika z niego, że obecny rajd indeksów nie jest niczym nadzwyczajnym.

 Portal „chart of the day” wziął pod lupę wszystkie rajdy indeksu Dow Jones od 1900 roku. Okazuje się, że w ostatnich 110 latach w USA było aż 27 rajdów giełdowych. To daje średnio jeden rajd na cztery lata. Większość (aż 73 proc.) dało zarobić od 30 do 150 proc. i trwała od 200 do 800 dni.

Obecny rajd niczym szczególnym się więc nie wyróżnia – na razie jest wolniejszy, niż średnia – chodzi zarówno o czas trwania, jak i skalę wzrostu.

Amerykański portal nie bierze pod uwagę głębokości i gwałtowności minionej bessy (zrobił to innym razem). Ta bowiem należała do nadzwyczaj okrutnych – na podobnym wykresie zapewne wyróżniłaby się negatywnie pod względem tempa i poziomu spadków. Odreagowanie indeksów też musi być więc porządne, abstrahując od tego, czy i w jakim stopniu stoją za tym fundamenty.

Clipboard01

12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...