Start » Giełda, Headline, rynek pierwotny

Redukcja na akcje PGE wyniesie 95 proc.?

23 października 2009 3 915 views komentarze: brak

 

     Widząc i słysząc, co się dzieje w biurach maklerskich, można powiedzieć jedno: krajowych inwestorów owładnął miliardowy szał zakupów akcji Polskiej Grupy Energetycznej.

      Według szacunków drobni inwestorzy chcą kupić papiery PGE za – bagatela – 12,5 mld zł. Wobec oferowanej im puli wartej tylko 600 mln zł łatwo policzyć stopę redukcji.

Andrzej Stec, spekulancik.pl

 Takiego ruchu w biurach maklerskich nie było od 2004 roku – publicznej oferty akcji PKO BP. Mamy więc prawdziwy narodowy zryw po akcje jednej z największych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej grupy energetycznej – PGE. Inwestorów zwabiły coraz niższe oprocentowanie lokat bankowych, bezpieczniejszy z definicji status państwowej spółki i atrakcyjna, bo odporna na recesję branża, w której działa PGE.

 Policzmy możliwą redukcję zleceń składanych przez drobnych inwestorów. Według piątkowej „Rzeczpospolitej” banki udzieliły drobnym inwestorom kredytów na zakup akcji PGE w wysokości – bagatela – 10-11 mld zł. To strasznie dużo. Inwestorzy brali z reguły lewar x 10. To oznacza, że ich wkład własny to około 1 mld zł.

 A co z tymi, którzy nie skorzystali z kredytu? Według ankiety przeprowadzonej na stronie pb.pl (próba była duża = 1244 osób) takich inwestorów było dwa razy więcej, niż kredytobiorców. Przy takim założeniu można szacować, że zamówili oni akcje PGE za własne oszczędności o wartości 2 mld zł.

 Łącznie więc w transzy detalicznej biura maklerskie mogły przyjąć zapisy na akcje PGE w wysokości około 12,5 mld zł. Cena emisyjna? Trudno przypuszczać, aby była niższa niż 23 zł (instytucje mogą zapłacić nawet więcej o kilka złotych). Jeśli te szacunki i założenia są trafne, to redukcja zamówień drobnych inwestorów wyniesie +/- 95 proc.

 Możliwe są jednak przesunięcia między transzami. I tak właśnie obstawiam. W optymistycznym wariancie drobnicy dostanie się dwa razy więcej akcji, czyli za 1,2 mld zł. Wtedy redukcja wyniosłaby około 90 proc. Możliwe są oczywiście warianty pośrednie.

 Moim zdaniem najbardziej prawdopodobny jest jednak zwiększenie puli w transzy inwestorów indywidualnych o połowę. Jeśli tak się stanie, to redukcja zleceń drobnych inwestorów wyniosłaby 92,5 proc. I taki scenariusz wydaje się najbardziej optymalny dla wszystkich – dający szanse na niewykorzystanie kredytów i spory zarobek w dniu debiutu giganta na warszawskim parkiecie.

 Decyzja oferującego (UniCredit i Goldman Sachs) oraz energetycznej spółki o ewentualnych przesunięciach już we wtorek, 27 października. Przydział akcji oraz podanie ceny emisyjnej i stopy redukcji – nastąpi prawdopodobnie do 2 listopada. Debiut PGE na GPW zaplanowano na 5 listopada.

12345 (4 głosów, średnia: 4,75 z 5)
Loading...