Start » Featured

Obligacje: zrób sobie 5,75 proc. rocznego zysku

29 września 2009 1 960 views komentarze: brak

 

Październikowa prognoza dla obligacji detalicznych niewiele różni się od wrześniowej. Powód? Resort skarbu nie zmienił kuponu. Rynek przygotowuje się do wzrostu inflacji i podwyżek stóp procentowych. Ale na razie bardzo powoli.

 Andrzej Stec, spekulancik.pl

Na które skarbowe papiery warto postawić? Myśląc o krótszej inwestycji warto rozważyć zakup … 10-letniej obligacji (mają symbol EDO1019). Po roku można zainkasować 5,75 proc. zysku brutto (minus podatek Belki). Jak to możliwe? Trzeba tylko zakończyć inwestycję przed czasem. Jest to bardzo proste. Wystarczy po roku, półtorej przyjść do placówki, w której kupiło się obligacje, i poprosić o „przedterminowy wykup”. Resort od każdej obligacji zabierze 1 zł (nie więcej, niż narosłe odsetki) i – jak wszędzie – pobierze podatek. Październikowa oferta gwarantuje po roku – podobnie jak to było we wrześniu – zysk w wysokości 6,75 proc. Uwzględniając opłatę za przedterminowy wykup roczny zysk brutto spadnie do 5,75 proc. To jedna z najlepszych, bezpiecznych ofert na rynku.

A co, jeśli ktoś chciałby potrzymać te papiery dłużej? Też nie ma problemu. Zysk w drugim roku zależy od inflacji powiększonej o stałą marżę w wysokości 2,75 proc. Opłata (1 zł) od „umarzanej” obligacji rozłoży się na dłuższy czas i zwiększy rentowność naszej inwestycji.

Dla długich inwestycji najlepiej prezentują się papiery o zmiennym oprocentowaniu. Jeśli na rynku finansowym wzrosną stopy procentowe (np. przez rosnącą inflację) po jakimś czasie wzrosną również wypłacane odsetki. Najlepiej nadają się do tego „hurtowe” papiery skarbowe notowane na warszawskiej giełdzie (trzeba pamiętać o prowizji, w dobrym domu maklerskim nie przekroczy 0,2 proc. i wyższym nominale = 1 tys. zł.). Chodzi o obligacje o symbolu WZ (WZ0118, WZ0911), których oprocentowanie zależy od półrocznego Wiboru, a odsetki wypłacane są co pół roku. W trwającym okresie odsetkowym papiery te zapewniają około 4,4 – 4,9 procentową rentowność.

A co z pozostałymi, detalicznymi papierami skarbowymi? Odsetki od papierów dwuletnich sprzedawanych w październiku wynoszą 4,75 proc. w skali rocznej (kupon jest stały przez dwa lata), czteroletnich – 5,75 proc. (w pierwszym roku oszczędzania). Październik jest ostatnim miesiącem sprzedaży trzylatek z serii TZ0812. Ich oprocentowanie wynosi 4,17 proc. w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym.

12345 (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...