Start » Featured, Waluty

Duże IPO pomogą złotemu

29 września 2009 1 919 views komentarze: brak

Andrzej Stec, spekulancik.pl

Wrześniowa prognoza przewidywała „krótki odpoczynek” złotego. I tak też się stało. Złoty osłabł, a przyczyniło się do tego m.in. ujawnienie przez rząd planowanej, przyszłorocznej dziury budżetowej. Osłabł też dolar, co sprzyjało cenom surowców.

Co dalej? Wydaje się, że złotego czekają wahania nastrojów. Ewentualna korekta i realizacja giełdowych zysków przez zagranicę może osłabić złotego o kilka kolejnych groszy. Po chwili słabości nasza waluta powina jednak odzyskać wigor – zwłaszcza po pierwszej dekadzie października. Powód to przede wszystkich planowane duże oferty publiczne, które mogą przyciągnąć nad Wisłę kapitał zagraniczny. Jeśli tak się stanie, to kurs EUR/PLN może pójść w stronę 4 zł.

Niewiadomą pozostaje sprawa PZU. Bo jeśli rząd pogodzi się z holenderskim Eureko to w grę wchodzi wypłata miliardowej dywidendy (pytanie, czy stanie się to już w październiku). Rynek może zagrać pod osłabienie złotego zakładając, żę Eureko będzie chciało wymienić ewentualną dywidendę z PZU na euro.

12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...