Start » surowce

Uwaga! Nagonka na „złoty interes”

17 września 2009 44 476 views komentarze: brak

 

          Ceny złota rosną. Kolejne rekordy są kwestią tygodni. To „złota inwestycja” na lata.

          Tak mniej więcej brzmią reklamy instytucji finansowych, które namawiają oszczędzających na inwestycje w cenny kruszec. Telefon od doradcy bankowego namawiającego na złoto budzi jednak wzmożoną czujność.

Andrzej Stec, spekulancik.pl

Nawet nie wiedziałem, że mam opiekuna konta bankowego” – opowiada mój znajomy. Ostatnio zadzwoniła do niego pani z pewnego banku i zaproponowała zakup produktu strukturyzowanego. Zysk z tej kilkuletniej inwestycji, z gwarancją ochrony wpłaconego kapitału miał zależeć od cen żółtego kruszcu.

To przypomina mi „gorączkę złota” z początku 2008 roku. Wtedy też złote reklamy biły po oczach. Cena złota zjechała jednak z poziomu 1 tys. USD za uncję do 700 USD już w październiku. I to pomimo mocno drożejącej ropy naftowej i innych surowców.

Znajomy struktury nie kupił. Uważa – i słusznie, że „jak kupuje ulica”, to najprawdopodobniej jest już ostatnia fala wzrostowa. Jednak tym razem może być inaczej…

Dziś na korzyść złota przemawiają dwa argumenty:

1. Ciekawa konstelacja techniczna –

Cena złota przebiła ważny, psychologiczny poziom 1 tys. USD. Pokonanie historycznego rekordu (1032 USD – intraday) otworzy mu teoretycznie „mleczną drogę” do nieba. W przypadku wieloletnich inwestycji lepiej jednak poczekać z miesiąc na potwierdzenie tego sygnału i ustanowienie nowego, historycznego rekordu. I bezpieczniej wybrać roczny produkt niż kilkuletni.

dobre 

  

  

  

  

  

  

 

 

 

 

2. Groźba inflacji –

Światu, a zwłaszcza rynkom rozwiniętym, zagraża inflacja. Sprzyjają jej pieniądze z rządowych planów ratunkowych, czy chociażby fala ożywienia w gospodarce. A inflacja z reguły jest dobrą towarzyszką inwestorów działających na rynkach surowców.

PS. Jeden z najbardziej znanych analityków rynku metali, John Reade z londyńskiego oddziału UBS, rekomenduje klientom, aby realizowali już zyski na kontraktach opartych o ceny złota i srebra. Przewiduje, że w przyszłym miesiącu kurs uncji złota spadnie do 950 USD, aby w przyszłym roku bić kolejne rekordy.

12345 (4 głosów, średnia: 4,75 z 5)
Loading...