Artykuły według Featured Kategorii
Featured, Giełda, gospodarka, obligacje »

Jak stopy procentowe wpływają na giełdę? Zaszkodzą hossie? kolega
Stopy procentowe to dobry drogowskaz dla inwestorów giełdowych. Świadczą o kondycji gospodarki, czyli de facto spółek giełdowych.
Andrzej Stec, spekulancik.pl
Teoretycznie wyższe stopy procentowe (zarówno te rynkowe, czy ustalane przez banki centralne) to zła wiadomość dla inwestorów giełdowych. Powód? Rośnie koszt pieniądza na rynku – a więc drożeją kredyty, które napędzają gospodarkę, a wyższa stopa wolna od ryzyka (jest nią często rentowność 10-letnich obligacji skarbowych) obniża wyceny spółek w raportach analitycznych. Ponadto rośnie oprocentowanie lokat i obligacji, czyli konkurencja dla akcji.
W praktyce jest nieco inaczej. …
Featured, Giełda »

Pytanie: Obecnie wskaźnik cena do wartości księgowej (C/WK) wynosi 1,2. Panie Andrzeju – dużo to czy mało? Czy rynek jest już przewartościowany, przecież urośliśmy już prawie 100 proc.? daytrader
Andrzej Stec, spekulancik.pl
Przewartościowanie rynku lub jego niedowartościowanie można mierzyć na wiele sposobów. Jednym z najlepszych, z punktu widzenia przynajmniej średniodystansowca, jest prosty, popularny i – co ważne – skuteczny wskaźnik cena/wartość księgowa (tzw. C/WK lub P/BV). Co ważnego, wykorzystują go nie tylko drobni inwestorzy.
Wskaźnik ten niemal idealnie sprawdza się w praktyce. Choćby w ostatnich cyklach koniunkturalnych. W szczycie hossy, czyli w lipcu …
Featured, Giełda »

Pytanie: Dzień dobry, mam takie pytanie. Biura maklerskie oferują rachunek w ramach IKE. Myśli Pan, że warto je założyć? pozdrawiam Ciekawus
„Jeśli nasze serce nie wytrzyma coraz większej zmienności na giełdzie, odkładane pieniądze na IKE dostanie osoba wskazana wcześniej brokerowi.”
Andrzej Stec, spekulancik.pl
Straszyć niską emeryturą nikogo chyba nie trzeba. Osoby zarabiające obecnie średnią krajową nie powinny liczyć na więcej, niż połowę ostatniej pensji. Zarabiając więcej, niż średnia, tzw. stopa zastąpienia” może sięgnąć zaledwie 10-20 proc. To zatrważające wyliczenia ekspertów. A może być jeszcze gorzej. Powód? W 2010 roku na jednego emeryta w Polsce …
Featured, Giełda »

Pytanie: Panie Andrzeju, czy warto kupować spółki płacące dywidendy? znajomy inwestor
„O niebo lepiej inwestować pod wzrost kursu spółki rozwijającej się, niż pod niewielką z reguły i niepewną w dłuższym okresie dywidendę dojrzałej firmy. Nie znaczy to jednak, że dywidenda jest nic nie warta”
Andrzej Stec, spekulancik.pl
Kilka lat temu, pracując w „Gazecie Wyborczej” zadzwonił do mnie czytelnik. Dostał w spadku kilka akcji amerykańskiej Coca-Coli. Akcje miały papierową wersję wydrukowaną w latach 20-tych, a do tzw. płaszcza dołączone były niewykorzystane kupony do dywidendy. Czytelnik pytał, czy akcje te mają jeszcze wartość. Z tym …
Featured »

Inwestuję na giełdzie od niedawna. Czy rzeczywiście warto śledzić zmiany tzw. indeksu strachu VIX? Czy ma on jakieś przełożenie na GPW? Tomek
„Indeks VIX dobrze sprawdza się w praktyce. Pokazuje momenty, w których strach odbiera inwestorom rozum, a długa hossa – skutecznie usypia ich czujność”
Andrzej Stec, spekulancik.pl
Pewien znajomy doradca inwestycyjny mawia, że im na rynku akcji spokojniej i optymistyczniej, tym on bardziej się boi. Jak na parkietach rządzi zaś strach i panika, zabiera się za łowienie zbyt mocno przecenionych perełek. Trzeba powiedzieć, że ta stosowana od lat kontrariańska strategia sprawdza się …
Featured, obligacje »

Stało się. Resort finansów znacząco obniżył oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych dostępnych w kwietniu w placówkach PKO BP oraz w internecie. Wobec tego ciekawym rozwiązaniem jest wybór notowanych na warszawskiej giełdzie …
Andrzej Stec, spekulancik.pl
Jeszcze w marcu czy w lutym, dzięki 10-letniej obligacji detalicznej (mają symbol EDO) można było samemu zrobić sobie atrakcyjną, roczną lokatę zapewniającą aż 6,75 proc. zysku brutto (minus podatek Belki). Wystarczyło kupić i po roku, półtorej przyjść do placówki, w której kupiło się obligacje, i poprosić o „przedterminowy wykup”. Resort od każdej obligacji zabrałby 1 zł (nie więcej, niż narosłe odsetki) i – jak wszędzie …
Featured »

Blog na stronie spekulancik.pl uruchomiłem na początku września. Od tego czasu strona spekulancik.pl zanotowała już 30 tys. odwiedzin. Odwiedzający czytał średnio 2 teksty, co w łącznym ujęciu daje przeszło 60 tys. odsłon. To statystyki wordpressa.
Według statystyk Google Analytics w listopadzie strona spekulancik.pl miała 2141 „niepowtarzalnych użytkowników” (wobec 2002 miesiąc wcześniej) i aż 7270 odsłon stron.
Dziękuje i pozdrawiam, Andrzej Stec
Featured, Giełda »

Korekta i po korekcie – zdałoby się powiedzieć. Przed końcem roku lepiej jednak zachować ostrożność. Zwłaszcza, że gruba ryba z kontraktów właśnie wyraźnie zmniejszyła pozycję.
Andrzej Stec, spekulancik.pl
Październikowe IPO PGE i oferta z prawem poboru PKO BP nie wywołały większej przeceny na GPW. Rządziły i zapewne rządzić będą nastroje płynące zza oceanu. A tam odbicie po zbyt dużej przeceny w bessie trwa w najlepsze. Choć na GPW wyceny są już dużo wyższe niż pół roku temu, to jednak wciąż są znacząco niższe niż w czasach dobrej koniunktury. A ponoć już w …
Featured, obligacje »

Prognoza dla obligacji detalicznych niewiele różni się od październikowej. Powód? Resort skarbu pawie nie zmienił kuponu.
Andrzej Stec, spekulancik.pl
Na które skarbowe papiery warto postawić? Myśląc o krótszej inwestycji warto rozważyć zakup … 10-letniej obligacji (mają symbol EDO1119). Po roku można zainkasować 5,75 proc. zysku brutto (minus podatek Belki). Jak to możliwe? Trzeba tylko zakończyć inwestycję przed czasem. Jest to bardzo proste. Wystarczy po roku, półtorej przyjść do placówki, w której kupiło się obligacje, i poprosić o „przedterminowy wykup”. Resort od każdej obligacji zabierze 1 zł (nie więcej, niż narosłe odsetki) …